ינו 18 2013

למה אסור להצביע לקדימה

מאת: בשעה 12:27 נושאים: חברה,כללי,פוליטיקה

בשבוע שעבר זה נראה היה דמיוני שמפלגת קדימה תעבור את אחוז החסימה. לכן, בפוסט הקודם לא התייחסתי אליה. אלא שמספר סקרים מהימים האחרונים מלמדים שקדימה הצליחה איכשהו להתרומם מעל אחוז החסימה. לא ברור איך זה קרה. אולי זה היה הקמפיין המבריק של "מופז הנעלב". אולי זה היה התזכורת על סיפורי הגבורה מאנטבה (עם כתוביות ברוסית). אולי הייתה זו האמירה האלמותית: "מופז הדביר אינתיפאדה". על כל מקרה, אין להכחיש שזה קורה. נכון לעכשיו קיים סיכוי סביר שקדימה עוברת את אחוז החסימה.

מופז – הדביר פעם אינתיפאדה

הפוסט הזה נועד כדי להשלים את הפוסט הקודם ולהסביר למה אסור, בתכלית האיסור, להצביע לקדימה.


כזכור, בפוסט הקודם הצגתי שלוש קואליציות אפשריות, כאשר הגרועה והמסוכנת ביותר היא קואליציה 2, שתכלול את הליכוד ביתנו, בנט, התנועה ויש עתיד. קואליציה זו תתאפיין בחוסר יציבות, תחזיק מעמד כשנה-שנתיים, תתפרק ותוחלף בקואליציה 1 – שתכלול את הליכוד ביתנו, בנט והחרדים. הדבר יבטיח לנתניהו ארבע שנים נוספות כראש ממשלת שיתוק מדיני.
במקרה שבו קדימה עוברת את אחוז החסימה מתפצלת קואליציה 2 לשלוש וריאציות שונות:

קואליציה 2 (לבני) – עם נתניהו, ליברמן, בנט, לפיד ולבני – זהה לקואליציה 2 שתיארתי בפוסט הקודם.
קואליציה 2 (מופז) – עם נתניהו, בנט, לפיד ומופז (במקום לבני)

קואליציה 2 (מופז ולבני) – זהה לקואליציה 2 (לבני) בתוספת מופז – לקואליציה זו אותה משמעות כמו קואליצה 2 (לבני) ובה למופז כמעט ולא תהיה השפעה.

לכאורה, 2 מנדטים של מופז לא יכולים להסב נזק כה כבד, אלא שכאן יש לזכור את ההבטחה של לפיד, שהכריז שלא ייכנס לבדו לממשלת נתניהו ובנט. במציאות בלי קדימה בכנסת, החבירה הזו תוכל להבצע רק עם מפלגתה של לבני. אך במציאות עם קדימה בכנסת, יוכל לפיד בקלות להיכנס בצהלה יחד עם מופז לממשלת השיתוק עם קואליציה 2 (מופז). התוצאה תהיה הרסנית ולכך שתי סיבות.
בראש ובראשונה, הכוחות ה"מתונים" באותה קואליציה יהיו חלשים יותר. בכל זאת יש משמעות להבדל בין ההשפעה של "התנועה" עם 6-8 מנדטים לבין זו של "קדימה" עם 2-3. שנית, הקואליציה הזו תהיה יציבה הרבה יותר מאשר קואליציה 2 (לבני). בניגוד ללבני, לפיד לא רואה את מופז כיריב פוליטי. מופז לא מאיים עליו. המתח המובנה שעתיד להיות קיים בין לפיד ללבני בקואליציה 2 (לבני), לא יהיה קיים בקואליציה 2 (מופז). הקרדיט, על חקיקה שתתבצע (אם תתבצע) לטובת מעמד הביניים, יילך ללפיד, בזמן שמופז יהנה מהמשך הקריירה הפוליטית שלו, וככל הנראה יחזור, באיזהשהו שלב לליכוד. אם קדימה תעבור את אחוז החסימה, קואליציה 2 (מופז) תהפוך לקואליציה הסבירה ביותר. הדבר יביא לכך שנתניהו יזכה, ככל הנראה לאחת הממשלות היציבות בעת האחרונה. אפילו יציבה יותר ממשלתו האחרונה. הבחירות הבאות יתרחשו רק ב- 2017 אליהם יגיעו לפיד ונתניהו מחוזקים.

זוהי דוגמא נוספת כיצד לשאלה שולית, כמו אם מפלגה שולית מצליחה לעבור את אחוז החסימה, יש השפעה מרחיקת לכת על העתיד.
כמו שמופז אמר פעמים אין-ספור, בדקות התעמולה הא-ר-ו-כ-ת שקיבל: "פוליטיקה זה חרא". אני מקווה שהוא לא ייעלב, כי כבר אין לו זמן לביים על זה סרטון…

 

9 תגובות

9 תגובות לפוסט “למה אסור להצביע לקדימה”

 1. זליג GERMANYבתאריך 18 ינו 2013 בשעה 13:26

  אני לא מאמין שהקריקטורה של עלוב החיים הזה אשכרה מצליחה לעבור את אחוז החסימה עד כדי להטריח אותך לשחת את זמנך ולכתוב עליו פוסט.

  הדיוקן ההירואי והנחוש של מופז צריך להכנס למילון התלמודי לצד ההגדרה של "מֵאִיגְרָא רָמָא לְבֵירָא עֲמִיקְתָּא". לא היה מאושר ממני כשהקואליציה בת ה-42 דקות שלו עם נתניהו התפרקה לגורמים ראשוניים ושבעקבות כך הפכה המפלגה-שהיא-אפילו-עוד-יותר-מיותרת-ממה-שהיא-גדולה בכנסת לחציר יבש, ציץ נובל, צל עובר, ענן כלה, רוח נושבת ואבק פורח, ולא יהיה מאושר ממני אם הוא לא יעבור את אחוז החסימה וכחלום יעוף.

  אם כי די מצחיק לראות את התשדירים ההיפופוטמיים שלו, סטייל: "אוסיף עוד משפט אחד: *בחיאאאאת* תצביעו לי, *בחיאאאאאאת* אוווווווּ!!!"… אני מניח שלא היתה לו ברירה אלא ללכת על הלוזריות שלו עד הסוף.

  https://www.youtube.com/watch?v=1JqyM-kyYwQ

 2. קיפקיפבתאריך 18 ינו 2013 בשעה 16:54

  זליג, לא הבנתי מדוע נדרש לכנות את מופז "עלוּב חיים" כדי לנמק את דבריך. אכן הוא זיגזג יותר מפעם אבל כך עשו גם אולמרט (שלא היה רמטכ"ל וגם לא לוחם אמיץ) וגם ברק (שכן היה רמטכ"ל וגם לוחם אמיץ) ולהם לא היית קורא כך.
  האם זה מראה משהו על אפליית עדות מסויימות מצדך? ובכלל, מה זה שייך לטיעונים בענייני קדימה.
  (גילוי נאות: אינני מאוהדי קדימה אבל אני בעד הגינות וכבוד הדדי)

 3. זליג GERMANYבתאריך 19 ינו 2013 בשעה 8:52

  אגב, עוד שאלה: לפי הניתוח הקודם שלך, עושה רושם שלחילוני הליברל יהיה אינטרס מסויים להצביע דווקא למפלגה חרדית גדולה. בכך ניתן לנסות לכפות על נתניהו את קואליציה 1 (ממשלת שיתוק-חרדים אנטי-ליברלית), הכוללת חרדים ואת "הבית היהודי", ובכך מוציאה את "יש עתיד" ו"העבודה" מכלל אפשרות (שהרי הם לא יסכימו לשבת בממשלה כזאת גם אם יתבקשו) וכנראה גם את "התנועה", ולקוות שתהיינה בחירות מחודשות בעוד כשנה או שנתיים – שהרי בלי שלוש המפלגות הגדולות הנ"ל, תהיה לנתניהו אופוזיציה חזקה ומעצבנת במיוחד, שצברה הרבה כח רחוב בחודשים האחרונים ועלולה להפוך את חייו לגהינום. האפשרות שלו להמנע מבחירות אז תהיה כמובן לנסות להרכיב ממשלת שיתוק ללא חרדים (קואליציה 2) – אבל לפיד לא יישב עם בנט; או ממשלת שיתוק סוציאליסטית (קואליציה 3), ולוותר על תפיסת העולם המילטון-פרידמניסטית שלו, ובאותה הזדמנות להתרגש משרה ולשכור דירה עם יוסי ביילין במלצ'ט.

 4. זליג GERMANYבתאריך 19 ינו 2013 בשעה 8:53

  אה, השאלה היא: מה דעתך על זה?

 5. admin ISRAELבתאריך 19 ינו 2013 בשעה 19:59

  לא הבנתי איך הצבעה לש"ס מחזקת את קואליציה 1. גם אם שס מקבלת עוד מנדטים על חשבון מפלגת העבודה, האטרקטיביות של קואליציה 1 תישאר זהה עבור נתניהו. עצם העובדה שהקואליציה הזו תהיה גדולה יותר, לא מבטיח עבורו יציבות, שכן שס עדיין תהיה גורם (כמו כל מפלגה אחרת באותה קואליציה) שיוכל להפיל אותה.
  בנוסף, הצבעה לשס על חשבון מפלגת העבודה פוגעת ביכולת של יחימוביץ' להוות אופוזיציה יעילה.

  אגב, לפיד יישב בשמחה וששון עם בנט. יהיה לו קשה יותר לשבת עם שס אבל זה לא יהיה בלתי אפשרי כמו במקרה של אביו.

 6. זליג GERMANYבתאריך 20 ינו 2013 בשעה 9:23

  חשבתי שלפיד אמר שלא יישב עם בנט, אבל אולי הניסוח שלו היה יותר "לא אשב עם בנט ועם היטלר ועם גינגיס חאן ביחד באי בודד".

 7. זליג GERMANYבתאריך 20 ינו 2013 בשעה 17:58

  קיפקיפ, למה עלוב חיים? כי בניגוד לברק ואולמרט, שאכן זגזגו הלוך וזגזוג, הוא לא הצליח לשמור על שמינית ממעמדו הפוליטי. 28 סקרים הפכו לאולי לעבור את אחוז החסימה. העליבות מתבטאת בתשדירי התעמולה המתנצלים והנעלבים. ה"מי אתם בכלל שתגידו משהו עלי?". אני מניח שלא *נדרש* לכנות את מופז "עלוב חיים" כדי לנמק את דבריי, אבל זו תוספת נחמדה. אגב, על ברק ועל אולמרט יש לי גידופים אחרים להגיד, אולי לא "עלובי חיים" אבל לא דברים חמורים פחות, למעשה הרבה יותר. אני לא מחזיק לא ממנו, לא ממנו ולא ממנו, לצורך העניין.

  הגינות? כבוד הדדי? מה לא הוגן בלבקר מאדם ששלח ביום שישי אחד מכתב למתפקדי הליכוד עם "הליכוד זה הבית" וכו', בסופ"ש עבר לקדימה וגרם לכך שאנשים יקבלו את מכתב הנאמנות שלו לליכוד בראשון בבוקר, יחד עם העיתון שמכריז שהוא פרש לקדימה? זה אדם שקבל עם ופייסבוק הכריז שלא יצטרף לליכוד, הצטרף לליכוד תוך כמה ימים יענו כדי לשנות מבפנים, כשל באופן מופתי תוך חודשיים וצ'ופצ'יק, ואפילו לא הצליח להוציא את נתניהו רע מכל הסיפור הזה, לא ברור איך.

  אבל אני מודה: אני אשכנזי. לכן אין שום ספק שהסיבה היחידה שאני מבקר את מופז במילים קשות היא שאני מתנשא וגזען. על זאת, סליחה.

 8. admin ISRAELבתאריך 20 ינו 2013 בשעה 18:33

  זליג – ניסוח מדויק.
  הבעיה העיקרית עם מופז היא שהוא פוליטיקאי כושל. יש סברה שאומרת שאנשים טובים לא יצליחו להיות פוליטיקאים טובים. אני נותן למופז את הקרדיט שהסברה הזו נכונה.
  אבל אנחנו לא צריכים "אנשים טובים" בפוליטיקה. אנחנו צריכים פוליטיקאים טובים בעלי השקפת עולם שתואמת את שלנו.
  לא ברור לי איך קמפיין בסגנון של "איך אתם מעיזים לא להצביע למי שהרג ערבים מטווח אפס" עובד, אבל הוא עובד. זה אולי הצעד הפוליטי החכם ביותר שמופז עשה בקריירה שלו.

 9. זליג GERMANYבתאריך 22 ינו 2013 בשעה 1:44

  אני בטוח שהדבר האחרון שהערבי הזה חשב עליו זה "לפחות הוא יוכל להשתמש בסיפור הזה כדי לעבור את אחוז החסימה עוד כמה שנים".

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏