מרץ 15 2015

חמש סיבות מדוע נתניהו לא ראוי להיות ראש הממשלה

מאת: בשעה 21:26 נושאים: חברה,כללי,פוליטיקה

נכון. אני מתנגד אידיאולוגית, מוסרית ומעשית למדיניותו האנטי ליברלית תומכת המדינה הדו-לאומית של נתניהו.
נכון. אני סבור שנתניהו גורם לבידודה המדיני של ישראל ולחיזוק משמעותי של אויביה על חשבון שותפיה הפוטנציאלים לשלום.
נכון. אני סבור שנתניהו מביא לחיסול רפורמות כלכליות חשובות למען שרידותו הפוליטית.

נתניהו לא ראוי

נתניהו לא ראוי

כל הנ"ל נכון, אך בפוסט הזה אני אתעלם מכל מה שציינתי ואתמקד בניתוח אישיותו של נתניהו ואציג חמש סיבות, למה נתניהו לא ראוי לתפקיד ראשות הממשלה. הנימוקים לא יצביעו על אי הסכמה אידאולוגית אלא על חוסר התאמה אישיותית לתפקיד כה חשוב.
לדעתי, גם מי שמסכים אידאולוגית עם נתניהו עשוי להזדהות עם הטיעונים שאציג.

אז למה נתניהו לא ראוי להיות ראש ממשלה?

 1. בגלל היעדר המנהיגות: בתשע שנות כהונתו הפגין נתניהו כושר מנהיגות לקוי ביותר. כדי לקצר את היריעה, אציע שתי דוגמאות אקטואליות (מתוך אינספור).

  הדוגמה החשובה שבהן, היא התנהלותו של נתניהו בנושא איראן. מאז שנבחר ב- 2009 נתניהו מפמפם חדשות לבקרים את המסר שאיראן היא סכנה קיומית למדינת ישראל.

  נתניהו משווה את הגרעין האיראני לאיום הנאצי ואת ישראל המודרנית ליהדות אירופה במאה הקודמת. נושא זה לא ירד מסדר היום של נתניהו מאז נבחר ב- 2009.
  מבלי להיכנס לשאלת הגרעין האיראני, יש כאן שתי אפשרויות בלבד. האפשרות הראשונה היא שנתניהו צודק ואיראן היא אכן איום קיומי על ישראל ושמשמעות הגרעין האיראני היא השמדתה של מדינת ישראל. אם זה נכון, הרי שאין כלל ספק בעניין – ישראל הייתה צריכה לפעול כבר מזמן כדי למנוע שואה שנייה. נתניהו היה ראש ממשלה בשש השנים האחרונות. הצבא עמד לרשותו. הוא זיהה את הבעיה מראש. אם נתניהו אכן מאמין בצדקת דרכו, ובמשמעות הקטסטרופלית של חוסר פעולה, היה עליו לפעול כדי להשמיד את האיום הקיומי הזה. בפועל נתניהו לא פעל. הכור לא הושמד, ואיראן כיום על סף הפיכתה למעצמה גרעינית.

  האפשרות השנייה היא שנתניהו טועה. איראן גרעינית היא לא איום קיומי ואנחנו לא נמצאים על סיפה של שואה שנייה. אם אפשרות זו נכונה הרי שראש ממשלתנו בשש השנים האחרונות זרע בנו אימה ופחד לשווא. מנהיג אמיתי לא אמור להפחיד את אזרחיו. מנהיג מוכשר אמור לסחוף את אנשיו קדימה. לתת להם תקווה ולא להותיר אותם מפוחדים ויראים. אפשר אולי להתפלמס בשאלה אם נתניהו רואה נכון את האיום האיראני, אבל בדבר אחד אין ספק, כך או אחרת הוא כשל במנהיגותו.דוגמה נוספת הממחישה את היעדר יכולת המנהיגות של נתניהו, היא התנהלותו על רקע סוגיית יוקר המחיה ובעיקר סביב שאלת יוקר הדיור. אין ספק שזו הסוגיה החשובה ביותר עבור אזרחי ישראל. למרות זאת, דרך "התמודדותו" של נתניהו עם הסוגיה הייתה פשוטה ביותר – התעלמות מוחלטת. הזלזול המופגן שהוא רוחש לנושאים היומיומיים של אזרחיו צרם במיוחד בסטטוס "החיים עצמם" שפורסם לאחרונה. במסגרת מערכת הבחירות הנוכחית כאשר הוא נאלץ להידרש לסוגיה הוא בחר באופן פתטי להטיל את האחריות ממנו והלאה.
  חשוב להתעמק בעניין הזה. נתניהו, שעמד בראשות הממשלה בשש השנים האחרונות, ושמתוקף תפקידו לשאת באחריות כוללת, לייצר את סדר היום, למנות אנשים שיעסקו בנושאים החשובים ולפקח על ביצועם, מטיל בלי בושה את האחריות על כישלון ההתמודדות עם יוקר המחיה דווקא על אולמרט ולפיד. גם כאן יש שתי אפשרויות. או שנתניהו לא הכיר בחשיבות הסוגיה שמעיד על חוסר הבנה מוחלט של הנושאים המטרידים את אנשיו, או שהוא מכיר בחשיבות הסוגיה אך מינה אנשים לא נכונים לתפקיד ואפשר להם להיכשל מה שמעיד על מנהיגות כושלת.

  זה כמובן, לא המקרה היחידי שבו נתניהו בורח מאחריות, כך גם קרה בנושא דו"ח הוצאות מעון ראש הממשלה כשהטיל את כל האחריות על כתפיו של מני נפתלי. כך הוא עושה חדשות לבקרים כאשר הוא מטיל את האחריות על המצב בעזה על ממשלת אולמרט. כאמור, קיימות עוד דוגמאות אינספור. בשורה התחתונה, מנהיג ראוי הוא אדם שלא מפחד לקחת אחריות. אדם שמטיל את כשלונותיו על הכפופים לו הוא אדם שלא ניתן לסמוך עליו.

 1. בגלל אישיותו החרדתית. על ההפחדה והאימה שנתניהו מפיץ לכל עבר בנושא האיום האיראני כבר פירטתי לעיל. אבל זה לא נגמר כאן, הפרנויה של נתניהו עומדת בבסיס אישיותו. ניתן לראות זאת בהתנהלותו בחודשים האחרונים. ראשית, עצם הקדמת הבחירות בזמן שעוד הייתה לו ממשלה יציבה ויריביו היו על הקרשים הייתה מופרכת מיסודה. בנאום הבחירות המזעזע של נתניהו הוא דיבר ברצינות תהומית על "פוטש" (מונח המתאר בדרך כלל הפיכה צבאית) שמארגנים לו לפיד, בשיתוף עם ש"ס וליברמן.

  ההזיה בדבר "כוחות רשע" הזוממים להפילו באופן לא לגיטימי היא כנראה מוטיב חוזר בתודעתו של נתניהו. רק ביום שישי שעבר פרסם נתניהו פוסט בו הוא מזהיר מהתארגנות "לא לגיטימית" של השמאל להפילו מראשות הממשלה (כל זאת במסגרת בחירות דמוקרטיות שהוא יזם, יש לזכור). גם כאן לא חסרות דוגמאות נוספות אך נראה לי שהמסר ברור. מנהיג שפועל מתוך תחושה תמידית של פרנויה וחרדה הוא מנהיג שכל הזמן עסוק בהישרדותו ולכן לא מסוגל לחשוב קדימה. מנהיג כזה לא יכול להציע תקווה או חזון. וזה אכן מתיישב עם מנהיגותו של נתניהו – כזו שלא מציעה תקווה ולא חזון.

 2. בגלל הריקבון המוסרי – דו"ח המבקר על הוצאות מעון ראש הממשלה הוא רק אינדיקציה אחת לזלזול שרוחשים ראש הממשלה ורעייתו לכספי הציבור. הדיווחים כוללים בין היתר הוצאות של עשרות אלפי שקלים על נרות ריחניים, על עיצוב, על גלידת פיסטוק, על החלפת הריהוט בין המעון הרשמי לבית בקיסריה, על מימון הוצאות הבריכה בקיסריה על ידי הציבור, על המיטה המעופפת ועוד ועוד. בסרטון משה גלאמין המפורסם התאמץ נתניהו (בחוצפה מדהימה) להציג את התנאים הקשים במעון ראש הממשלה ואת ריקבון התשתיות. בפועל הריקבון היחידי שבלט הוא הריקבון המוסרי של ראש ממשלה שלא מהסס להתייחס לכספי מסים כאילו נועדו לממן את גחמותיו.

  הריקבון המוסרי מתבטא גם ביחס משפיל של ראש הממשלה ורעייתו לעובדים קשיי- יום, וכן בפולחן האישיות שבנה בשנים האחרונות סביב עצמו ורעייתו. פולחן האישיות קיבל ביטוי מובהק בנאום "הראשון לגלות" ביחס לשריפה בכרמל ולאחרונה גם בכנס הליכוד לכבוד "יום האשה הבינלאומי" שהוקדש כדי לפאר ולרומם את שרה נתניהו.
  אדם שלוקה בתחושת גדלות שכזו, בחוסר אמפטיה כה בסיסי לאדם אחר, בזלזול כה מקומם במשאבי ציבור ועסוק ברמה כה אובססיבית בהנעמת חייו לא יכול להנהיג ולייצג ציבור רחב.

 3. בגלל הבוז לערכים דמוקרטיים. בשש השנים האחרונות הספיקה סיעת הליכוד לבעוט מתוכה כל זכר לאידיאולוגיה הליברלית שפעם עמדה בראש סדר העדיפויות שלה. על כך כתבתי בעבר פעמים רבות. אפילו אם נשים את כל זה בצד, במהלך שנות שלטונו רבים מאנשיו או חברים בממשלתו של נתניהו התבטאו או פעלו באופן כה גזעני ומכוער עד כדי שכל מי שהדמוקרטיה חשובה לו היה מצפה מראש ממשלה של מדינה דמוקרטית להתערב ולהוקיע את הדברים. לא חסרות דוגמאות: אנסטסיה (שופכת המים) מיכאלי ומירי (כסא יום הולדת) רגב משפילות ח"כים ערבים באופן לא ענייני ואף אלים בישיבות ועדות הכנסת; מירי רגב מתייחסת לפליטים הסודאנים כאל "סרטן בגוף שלנו"; אלי ישי טוען ש"הסודאנים מפיצים מחלות". זאב אלקין מפרסם סרטון מיזוגני בו הוא עושה דה-לגיטימציה לבית המשפט העליון. ואלו באמת רק דוגמאות ספורות שעלו בזיכרוני.

  בכל מדינה מתוקנת, פוליטיקאים שהתבטאו באופן הזה היו מפוטרים לאלתר. בישראל, ראש הממשלה נתניהו אפילו לא התייחס למקרים הללו. מעבר לכך, כחלק ממסע הפרנויה שלו ביומיים האחרונים נתניהו אפילו הצטרף בעצמו לשורות הגזענים כאשר הזהיר מפני שיעור השתתפות גדול של ערביי ישראל בבחירות דמוקרטיות.
  ובכך לא מסתכם זלזולו של ראש הממשלה בערכים דמוקרטיים; נתניהו במאמציו היומיומיים לסגור את ערוץ 10 להשתלט על ערוץ 1 כבר הבהיר שתקשורת פלורליסטית היא לא בראש מעייניו. מינוייהם של חדלי האישיים, ויינשטיין כיועץ משפטי חסר תעוזה לממשלה וידיד בעלי ההון, ושפירא הליצן כמבקר המדינה מדגימים את חוסר שביעות רצונו מחושפי שחיתויות. נתניהו רוחש בוז עמוק לערכים דמוקרטיים ועל כן הוא לא ראוי להנהיג מדינה דמוקרטית.

 4. בגלל השילוב של כל הנ"ל. ארבעת התכונות שציינתי למעלה יוצרים פסיפס אישיותי של אישיות אנטי-מנהיגותית שעולה על כל מרכיביה. זה נכון שהאלטרנטיבות לנתניהו הן לא מושלמות. הרצוג חסר כריזמה, לבני לא החלטית ולפיד פופוליסטי. אבל, אף אחד מהן לא משלב אוסף כה בולט וקיצוני של תכונות כה שליליות  – חוסר יכולת מנהיגות, אישיות חרדתית, ריקבון מוסרי וחוסר כבוד לדמוקרטיה.
  מנהיג חרדתי שזורע אימה ופחד לא יכול להציע תקווה לאנשיו, אדם שמאמין באמת ובתמים שכל העולם סביבו זומם להפיל אותו משלטונו לא יכול להתעסק בעתיד, ולחשוב קדימה. אדם שמתייחס לכספי ציבור כאילו הם שלו לא יכול לנהל תקציב של מדינה. גזען שרוחש בוז לערכים דמוקרטיים ולחופש ביטוי לא יכול לקדם מדינה דמוקרטית בעידן המודרני. אדם שמנהל סביבו פולחן אישיות, לא יכול לחשוב בצורה ביקורתית, להטיל ספק במוסכמות ולחשוב מחוץ לקופסה. ולבסוף, מנהיג שסבור שניסיון דמוקרטי להחליף אותו במסגרת בחירות מוסכמות הוא "קמפיין לא לגיטימי", הוא במקרה הרע דיקטטור מסוכן ובמקרה הטוב אדם אומלל שאיבד כל קשר עם המציאות.או בקיצור, נתניהו לא ראוי להיות ראש ממשלה.

8 תגובות

8 תגובות לפוסט “חמש סיבות מדוע נתניהו לא ראוי להיות ראש הממשלה”

 1. עליזה ISRAELבתאריך 15 מרץ 2015 בשעה 21:48

  היטבת לשרטט את הפרופיל שלו. אני קוראת את הפוסט על רקע שידור עצרת המוני תומכיו

 2. זליג GERMANYבתאריך 15 מרץ 2015 בשעה 22:50

  אמת נכון הדבר.
  אם כי יש לי הסתייגויות לגבי איראן. כלומר, אני לא מאמין שאנחנו על סף שואה, ואני מאמין שנתניהו יודע זאת, ואני מאמין שהוא זורע פחד ללא סיבה. אך לדעתי, בניגוד למה שכתבת, אין זה מקרה מובהק של מנהיגות כושלת. ניתן לדון את נתניהו לכף זכות ולהניח שהנושא סבוך מאוד, שבהיעדר תמיכה בינ"לית מבצע צבאי הוא מסוכן מידי או עלול להביא לתוצאות הרסניות מעל ומעבר לתועלת שלו, ושנתניהו פעל תחת זאת רבות במישור המודיעיני והדיפולמטי על מנת לעכב או לסכל את תכנית הגרעין של איראן. לא שאני מאמין שזה המקרה, אך לא הוכחת, לענ"ד, את טענתך: "אין ספק, כך או אחרת הוא כשל במנהיגותו". אשמח אם תתקנני.

 3. admin ISRAELבתאריך 16 מרץ 2015 בשעה 10:27

  זליג, ברגע שנתניהו מציג את הדברים בצורה כל כך דיכוטומית – "איום קיומי", "שואה שנייה", אז אין לו יותר מדי ברירות. אם אנחנו על סף השמדה, אז זה ממש לא משנה שהנושא סבוך והמבצע מסוכן מדי וכו וכו, שואה שנייה צריך למנוע בכל מחיר.
  אם המצב הוא לא כה דיכוטומי והנושא הוא אכן סבוך, שיתקשר זאת לציבור במקום להפחיד אותנו פחד מוות. אין לי ספק שנתניהו פעל בדרכים מסוימות נגד האיום האיראני, אך אופן הטיפול שלו לא תואם את הרטוריקה המבהילה שלו וזה מלמד על מנהיגות לקויה.

 4. שמואל א ISRAELבתאריך 16 מרץ 2015 בשעה 15:17

  אני יכול למצוא עוד הרבה סיבות למה לא להצביע לנתניהו וגם עוד הרבה סיבות למה כן להצביע לו , אבל אני לא חושב שהוא לא ראוי או לא מתאים להיות ראש ממשלה כמו שאני לא חושב שבוזי לא ראוי. עדיין בנימין נתניהו הוא ראש הממשלה של מדינתנו ומייצג אותנו ואני מאמין שבסופו של דבר הוא פועל מתוך אינטורס אמיתי לדאוג לעם שלנו. זילזול בראש הממשלה שלנו הוא זילזול בכולנו וחבל. עדיף שכל אחד יתמקד בלמה הוא כן ראוי להיות ראש ממשלה ולא למה השני לא ראוי. חשיבה חיובית.
  גם אצל הרצוג אפשר למצוא קופות שרצים – למשל ב- 1999 כאשר היה ראש המטה של ברק , מעורבותו במימון פעילות מטה הבחירות באמצעות עמותות זכתה לביקורת חריפה בדו"ח שהוציא מבקר המדינה, שבו הועלו חשדות לעבירות על חוק מימון מפלגות.

 5. admin ISRAELבתאריך 16 מרץ 2015 בשעה 15:55

  שמואל, גם אני מבחין בין "אינני מסכים אידאולוגית עם מועמד זה או אחר לבין "לא ראוי". וכפי שציינתי בפוסט וגם נימקתי בהרחבה יתרה עם נתניהו אני גם לא מסכים אידאולוגית ואני גם מוצא אותו לא ראוי להיות ראש ממשלה על סמך האישיות שלו.
  אני גם לא מסכים עם הקביעה שזלזול בראש הממשלה הוא זלזול בכולנו. עקרונות שמזהים את המדינה עם המנהיג הם בעלי יסודות פשיסטיים. הביקורת שלי על נתניהו היא ביקורת אישית והיא לא משליכה על העם.
  לגבי שאלת האלטרנטיבה, בפוסטים הקודמים כתבתי בהרחבה מי לדעתי ראוי לתפקיד. הפוסט הספציפי הזה עוסק בשאלה מדוע נתניהו לא ראוי.
  וכן, כמו שאמרתי, האלטרנטיבות לא מושלמות, אבל אף אחת מהן לא מאגדת כזה אוסף של תכונות שליליות ומאוסות כמו נתניהו.

 6. שמואל א ISRAELבתאריך 16 מרץ 2015 בשעה 16:15

  במדינה דמוקרטית ראש הממשלה שלנו הוא נבחר ציבור מטעם עם ישראל ומדינת ישראל ולכן עובדתית פגיעה בו היא פגיעה בציבור כולו. מותר למתוח ביקורת ומותר לא להסכים , אבל לא בדרך של הכפשה והטלת רפש בשני לא זו הצורה שבה היינו רוצים לראות התמודדויות במערכות בחירות בין מועמדים.בסופו של דבר זה רק מזיק לשני הצדדים. לדעתי בנימין נתניהו שגה בכל הקמפיין שלו והצליח להיגרר לקרב ההכפשות ההדדי אנחנו והם. מן הראוי שכל מועמד יציג את עמדותיו ,את הישגיו ואת הצעותיו. לגבי הכשלים והערכת הביצועים של כל אחד בתפקידו תן לציבור לשפוט את הדברים , תאמין או לא הציבור מספיק בוגר ואינטלגנט להחליט.

 7. admin ISRAELבתאריך 16 מרץ 2015 בשעה 16:59

  שמואל, צר לי אבל פגיעה בראש הממשלה היא לא *עובדתית* פגיעה בעם כולו. אתה אולי רואה זאת כך כי אתה מזהה את המדינה עם המנהיג. אני לא. אני חושב שכולנו אינדיבידואלים וגם ראש הממשלה הוא כזה.
  אני לא הכפשתי ולא הטלתי רפש בראש הממשלה. כל מה שכתבתי מתבסס על עובדות ומגובה בסימוכין.
  הציבור אכן ישפוט. אני חלק מן הציבור.
  באופן כללי קשה לי להבין את המסר שלך, האם אתה טוען שעלי להימנע מלהטיל ביקורת (נוקבת) על ראש הממשלה גם היא מגובה בעובדות? הציבור מחליט על סמך דיונים והחלפת מידע, האם אתה טוען שיש לבודד את הציבור ממידע לפני שהוא מחליט?

 8. שמואל א ISRAELבתאריך 18 מרץ 2015 בשעה 18:38

  אכן הציבור שפט ולמרות הכל בחר בנתניהו להיות זה שימשיך להוביל . בשונה מבחירות קודמות הבחירות הנ"ל היו אישיות מאוד ועסקו לא בתוכן אלא באנשים. כולי תקווה שיצליח בתפקידו , זה אינטרס של כולנו. גם מי שלא הצביע עבור נתניהו צריך לקוות שנעמוד באתגרים העומדים בפנינו.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏