מאי 13 2016

בתי לא שמעה על נפתלי בנט

מאת: בשעה 15:55 נושאים: חברה,כללי,פוליטיקה,תרבות

 

בתי בת השנתיים לא שמעה על נפתלי בנט.

היא שמעה על:

"מיץ פטל" הארנב.
האריה שאהב תות.
האריה שחיפש את מיץ פטל.
הג'ירפה שסייעה לארייה לחפש את מיץ פטל.

היא קראה על:

פינוקי הכלבלב שהלך לאיבוד.
כלבלב ושמו סיוון שפגש פרפר.
פלוטו הכלבלב מקיבוץ מגידו.

ואפילו צפתה בקלטת של הילד גדי, בעליו של פלוטו מהסיפור שבחלוף השנים כבר התבגר והפיק קלטת ילדים כדי לקדם את חנות המזכרות של קיבוץ מגידו יחד עם הנכד של פלוטו הכלב ואקס גלגל המזל רות גונזלס. (זה היה ב- VOD. חשבתי שזה סרטון תמים).

היא גם שרה על:

פיל פילון אפו ארוך,
חיים מותק של ארנב
והאוטו הירוק של תנובה.

ויש גם סיפור ביזארי על החולד שחיפש מי חרבן לו על הראש.

 

אבל על נפתלי בנט היא לא שמעה…

 

בתי לא שמעה עליו

בתי לא שמעה עליו

וזה די מוזר. כי היא הרי היא בת שנתיים. אלו השנים שבהן אנחנו כהורים אמורים להכין אותה לחיים. אלו שנים קריטיות שבהן היא מטפחת את השפה. מייצרת תבניות ראשוניות. לומדת את סדרי העולם. מטפחת את אישיותה.
ובמקום ללמד אותה על העולם, להכין אותה לקראת האתגרים הקשים והסכנות, מה אנחנו עושים?

למה לעזאזל אנחנו מבזבים את הזמן היקר שלה בסיפורים על אריה שבשיתוף פעולה עם ג'ירפה חסרת אינסטינקט הישרדותי בסיסי, רוצה לשתות מיץ פטל עם ארנב??? אם היינו הורים אחראיים הסיפור היה מסתיים אחרי העמוד הראשון כשהג'ירפה בורחת באימה מפני האריה הערמומי תוך מתן אזהרה לכל שאר חיות היער.

למה אנחנו משמיעים לה בכל ערב את השיר של נורית הירש "דובי דובי בוא אלי"? הרי ברור שאם כבר בדובים עסקינן, מה שבאמת צריכים להראות לה כדי להכין אותה לחיים זה את הסצנה של לאונרדו די קפריו במפגשו עם דב הגריזלי ב"איש שנולד מחדש".

למה אנחנו מחלישים את חכמתה הצרכנית, כשאנחנו שרים לה באמבטיה על האוטו הגדול והירוק של תנובה, כאשר מה שבאמת צריך לעשות זה להראות לה את הפרק של "מגש הכסף" בו ירון זליכה מסביר כיצד תנובה בנתה את עצמה כמונופול ריכוזי כדי לעשוק את אזרחי ישראל ואז עשתה אקזיט לחברת ענק סינית.

לפי סל התרבות שהיא צורכת, אנחנו לא צריכים להתפלא אם בעוד כמה שנים היא חלילה תיפול לציפורני דב או אריה טורף בזמן שהיא זוללת גביע קוטג' בעשרה שקלים.

אם נהיה קצת יותר רציניים, למזלה של בתי (ואת זה גם אמר לואי סי קי באחד מקטעיו הגאוניים) אנחנו חיים בעידן מתקדם מספיק בו האדם יצא משרשרת המזון. אי אפשר יותר לפגוש דובים או אריות (או צ'יטות) ברחוב או בתחנת הרכבת. הרי, ככל הנראה בפעם הבאה שבתי באמת תפגוש פילים, ג'ירפות, דובים ואריות תהיה כשננצל סוף סוף את המינוי לספארי (זה נראה היה כמו דיל טוב בהתחלה), או לכבוד טיול בת מצווה בקניה או טנזניה.
בינתיים אנחנו רק מתווכים לה את העולם באמצעות סיפורים חביבים וחיות חמודות. כשהיא תגדל, יהיה לה מספיק זמן לקרוא ב"דה מרקר" על ריכוזיות השוק, וגם לצפות בסרטי זוועה של ליאונרדו דקפריו.

ואם כבר מדברים על חינוך לגיל מתקדם יותר, קראתי אתמול על כך שמשרד החינוך ביוזמת נפתלי בנט החליט לשכתב את ספר האזרחות "להיות אזרחים בישראל" – ספר הלימוד שבאמצעותו מלמדים את ילדי ישראל למבחן הבגרות באזרחות.
על פי הספר, ישראל (השלמה) הוקמה מתוך הבטחה אלוהית, לתקומה של העם היהודי בארצו כמדינה יהודית. למרבה המזל יושביה הערבים של החליטו ברובם ללא שום פרובוקציה לברוח, בדיוק כשהוכרזה המדינה. המיעוט שנשאר, על אף שזוכה לחלוקה הוגנת של המשאבים ושוויון הזדמנויות מלא החליט לגזור על עצמו עוני בשל תפיסותיו התרבותיות הפרימיטיביות. במקום להודות לאדוניו היהודים על כל הטוב שמרעיפים עליו הוא בוחר להזדהות דווקא עם האויב הפלסטיני במאמציו להקים מדינה ללאום שהמציא. הרוב היהודי, מנגד נאבק, בתופעות נלוזות של "אינדיבידואליזם", "רב-תרבותיות" ו"פלורליזם" שמחלישות את הקשר בין מדינות הלאום לאזרחיה. דוגמה קלאסית לכך היא הארגון הקיקיוני העונה לשם "בית המשפט העליון" שהחליט על דעת עצמו ברוח תבוסתנית לאמץ מדיניות משפטית אקטיביסטית להגנה על מיעוטים ואזרחים חלשים מפני הרוב. למזלנו קיים זרם אחד (11%) – הציונות הדתית אשר דואג להראות לכולם "מאיפה משתין הרוב". בזכותו כלכלתה של מדינת ישראל מצליחה לנוע קדימה. אנשיו מקבלים על עצמם תפקידים משמעותיים בצבא ובעמל רב מצליחים למנוע את התדרדרותה של המדינה אל התהום.

מי שקרא אותי בעבר בטח יצפה לתגובה עגמומית כמו: "הנה עוד המחשה כיצד הכוחות האנטי-ליברליים בישראל מדרדרים את הדמוקרטיה הישראלית היגון שאולה למחוזות טורקיים או רוסיים".

אבל אולי אני קצת יותר מדי נוקשה עם בנט? אולי הוא בסך הכל מנסה, כפי שאני נוהג עם בתי הפעוטה, לתווך לנערי התיכון את המציאות העגומה באמצעות סיפורי מעשיות? הרי, אם נספר לילד בן 16-17 שהוא הולך לסכן את חייו בצבא כדי לגונן על מיעוט משיחי שבחר להתיישב בלב אוכלוסיה כבושה ועויינת, ולקיים שם חיי נוחות באמצעות תקציבים ממשלתיים עודפים שהושגו במחטף על חשבון מיסי הוריו זה עלול לגרום לפגיעה עמוקה בנשמתו הרכה. הוא עלול אולי לשאול שאלות, להטיל ספק במנהיגיו, לראות בשכניו השונים ממנו בני אדם שווי זכויות, לקרוא לשקיפות בהעברות תקציביות או הוגנות בחלוקת משאבים או חס ושלום להטיל ספק באקסיומה שצה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם.

אולי אנחנו ממהרים לשפוט את בנט כאנטי ליברל הזומם לחנך את ילדינו מחדש. אולי הוא בסך הכל רוצה להגן על ילדינו שעדיין לא מסוגלים להכיל את המציאות האכזרית? הרי הם בסך הכל ילדים בני 16-17 יעבור עוד זמן רב מאוד עד שהם יעמדו במחסומים, יאבטחו מחבלים כפותים, ילכו לקלפי או יצטרפו לשוק העבודה.

אז בתי עדיין לא שמעה על נפתלי בנט.
נראה לי שאספר לה עליו בהזדמנות קרובה.
אולי אפילו אתווך לה אותו באמצעות הסיפור על "החולד שחיפש מי חרבן לו על הראש"…

החולד שחיפש מי חרבן לו על הראש

החולד שחיפש מי חרבן לו על הראש

5 תגובות

5 תגובות לפוסט “בתי לא שמעה על נפתלי בנט”

 1. דנה ISRAELבתאריך 13 מאי 2016 בשעה 17:46

  איתמר, אתה גאון. 🙂
  (אבל למה לספיילר את מיץ פטל???????)

 2. שמואל UNITED STATESבתאריך 13 מאי 2016 בשעה 18:54

  עם כל הכבוד לספר הלימוד באזרחות הוא לא כזה מרכזי, אם בכלל.
  אני בכלל לא בטוח כמה אנשים לומדים בארץ ממנו ( אולי 60%, כנראה פחות). אני בכלל לא בטוח כמה אנשים בכלל זוכרים את שיעור האזרחות שלהם, או איזשהו תוכן מתוכו.
  אותי באופן אישי השיעור מאוד עניין, אבל לא זכור לי שהוא השפיע על דעותיי באופן מיוחד…
  הספר הקיים לא השפיע לדעתי על חינוך לדמוקרטיה במידה מושלמת. כל פעילי לה פמילייה ככל הנראה למדו ממנו, וזה לא גרם להם לצדד השלטון החוק או להיות אזרחים טובים יותר.
  לא קראתי את הספר החדש, אבל גם בספר הנוכחי היו הטיות מסויימות. זכור לי שאחת הגישות שהוצגו בספר הן מדינת כלל אזרחיה, שמי שמייצג את הגישה הזו (בתיאוריה) זו מפלגת בל"ד, שמייצגת חלק קטן מאוד מהמדינה.
  לסיכומו של עניין, ההשפעה של ספר הלימוד הינה מוגבלת, אם בכלל. לומדים ממנו אולי שנה, וגם ככה כל מורה בוחר ממנו חלקים אותם הוא מדגיש לפי תפיסתו.

 3. admin ISRAELבתאריך 14 מאי 2016 בשעה 10:36

  דנה – תודה. הסוף של מיץ פטל הוא כבר עובדה ידועה 🙂
  בתגובה לשמואל – יכול להיות שההשפעה של שיעורי אזרחות היא מזערית ויכול להיות שלא. קשה לדעת מה משפיע יותר – החינוך בבית או הלימודים הפורמליים.
  אך לדעתי זו לא הנקודה. בגל חברה מערבית קיימים זרמים פשיסטים או סתם גזענים. השאלה היא כיצד ההנהגה מתמודדת איתם. בחברות ליברליות הזרמים הללו נשארים בשוליים כי החברה מוקיעה אותם. בישראל, לצערי הם מקבלים גיבוי מהשלטון מתוך מגמה ברורה להפוך את ישראל בשלב ראשון לדמוקרטיה לא ליברלית (כזו שבה הרוב רשאי לדכא מיעוטים) – משם המדרון חלקלק לאן דברים יכולים להתפתח.
  באופן אישי אני יכול לספר שחלק ממכרי הביעו חשש על עצם העובדה שאני העזתי לפרסם את הטקסט הזה – וזה מתחבר באופן ישיר לתוכן שלו – עד כדי כך אווירת סתימת הפיות מורגשת כאן.

 4. זליג GERMANYבתאריך 18 מאי 2016 בשעה 7:51

  הפוסט מצויין, כתמיד. אשמח לפוסט ניתוחי על ממשלת האחדות המתרגשת עלינו, לא עלינו.
  ובתגובה לשמואל: כמה שיעור אזרחות משפיע או לא משפיע זה לחלוטין לא רלוונטי. שיעורי ספורט לא השפיעו עלי בכלל בתיכון, ואני משוכנע שקרוב ל-100% מהתלמידים שלומדים ספורט בביה"ס לא משנים בעקבות השיעור הזה את הגישה שלהם לספורט או לחיים בריאים, אלא או נהנים או סובלים (אני אישית די סבלתי) וזהו. אבל עדיין יש משמעות לעצם העובדה שביה"ס מלמד ספורט, ואם משרד החינוך היה מחליט לבטל שיעורי ספורט או לשנות אותם משמעותית, יש לכך משמעות לכשעצמו ובלי שום קשר להשפעה על התלמידים.
  לכן זה מאוד משנה מה נפתלי בנט רוצה ללמד ואיך הוא משכתב את ההיסטוריה ואת היחסים הדמוגרפיים ואת הנרטיבים של הקבוצות השונות המרכיבות את האוכלוסיה בישראל. זה שהתלמידים הם עצלנים או טיפשים מכדי להבין את תורתו, זה בונוס.

 5. admin ISRAELבתאריך 18 מאי 2016 בשעה 13:18

  זליג, מה לא ברור לגבי ממשלת האחדות? זו יוזמה שנועדה כדי להציל את התחת של בוז'י שעתיד להיזרק מראשות המפלגה בפריימריז הבאים.

  לא הייתי ממהר ומבטל את ההשפעה של ספרי אזרחות על התלמידים. זה נכון שערכים דמוקרטיים סופגים מהבית ומהסביבה, אבל במקומות שאין מסרים ברורים מהסביבה. למשל תלמיד שלא שייך לכנופיית להבה או לחלופין תלמיד שלא גדל בבית ליברלי עם דעות מוצקות על משמעות הדמוקרטיה עשוי להיות מושפע שיעורי האזרחות יהיו הפעם הראשונה בחייו שהוא בכלל ידון בסוגיות של חופש הפרט, זכויות המיעוט, נרטיבים וכו.

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏