פבר 01 2019

בחירות 2019 – תמונת מצב מעודכנת

מאת: בשעה 13:33 נושאים: חברה,כללי,פוליטיקה

הרבה דברים קרו בארבעת השבועות מאז הפוסט הקודם. שתיים מההנחות שלי בפוסט הקודם מתחילות להתברר כלא נכונות. אז זה הזמן לתמונת מצב יותר מעודכנת.

שימו לב ל- 20 בפברואר (1)
לפני 4 שבועות חזיתי שמנדלבליט יצליח למרוח את כתב האישום מעבר למועד הבחירות כדי לעזור לפטרונו, נתניהו, לצלוח את הבחירות. מתברר שטעיתי. כרגע ההנחה הרווחת היא שעד ה- 20 בפברואר תתקבל החלטה בנוגע לתיקים של נתניהו. תיק 1,000 הולך להיות מרוכך לכדי אישום של "מרמה והפרת אמונים" או במילים אחרות, אישום על "חרא משפטי של עורכי דין סמולנים" כפי שנתניהו, וחבריו בליכוד שכנעו את מרבית הציבור.
בתיק 4,000 יהיה כנראה אישום חמור ומהודק היטב על שוחד. בנוגע לתיק החמור והמקומם מכולם, תיק 2,000 עדיין לא היו הדלפות. אני משער שמנדלבליט לצערנו, יסגור את התיק הזה, ובכך, יחלץ את נתניהו מתיק קשה במיוחד. בכך, יאפשר לנוני מוזס להמשיך לשלוט בתקשורת ולדאוג לכך שרוב האזרחים יצרכו, ברוב הזמן, עיתונות מטופשת, מוטה וחסרת שיניים.
אבל בכל זאת – אישום על שוחד. האם זה אומר שמנדלבליט הפך את עורו, והפך מיועמ"ש בובה אשר מורח וסוגר תיקים בסיטונות לפקיד ציבור מסור ואחראי?

לדעתי לא. מנדלבליט פשוט מיצה את יכולתו לסייע לנתניהו. הוא סגר לשרה נתניהו שישה מתוך שבעה תיקים ללא מתן הסבר לציבור. הוא חילץ את נתניהו מתיק 3,000 (תיק הצוללות – השוחד ביטחוני – התיק החמור מכולם). יש הטוענים שהוא אפילו חיבל בחקירה כדי לחלץ את נתניהו. הוא עיכב את תיק 4,000 במשך חודשים אם לא שנים, הוא נתן לקלטות המרשיעות מתיק 2,000 לנוח במשרד במשך חצי שנה עד שניאות להורות על פתיחת חקירה. הוא מנע מהחוקרים לחקור את נתניהו ואשתו במקביל בחקירות על תיק 4,000 ועוד ועוד הטבות ופינוקים…

אז אחרי שמסמס את תיק 1,000 ("על סיגרים לא מפילים ממשלה" כפי שניסח זאת בנט), בתיק 4,000 פשוט לא הייתה לו ברירה. המשטרה והפרקליטות גיבו את התיק בראיות על גבי ראיות. הם לא הותירו סיכוי שסגירת התיק הזה תעמוד במבחן בג"ץ.
לדעתי כל התמונה שמצטיירת בתקשורת כאילו נתניהו תוקף את מנדלבליט היא סיפורי אגדה. נתניהו יודע שמנדלבליט עשה ועושה ככל יכולתו לגונן עליו. הוא לא באמת כועס עליו, שני הצדדים משחקים את המשחק. נתניהו מצטייר כקורבן שהופל על ידי אליטת השמאל. מנדלבליט, מנגד מצטייר כעובד ציבור ישר שביצע את עבודתו ללא מורא.

אז נשארנו עם תיק 4,000. וב- 20 בפברואר לכל המאוחר יוחלט על "הגשת כתב אישום על שוחד בתיק 4,000 בכפוף לשימוע". זהו לא "זימון לשימוע" כפי שנתניהו מנסח בעורמה ואף מצליח להפיל בפח את מרבית העיתונאים המאמצים את הז'רגון החדש. זוהי "החלטה על הגשת כתב אישום".

האם זה יפגע בנתניהו? נראה לי שכן. לא פגיעה אנושה אבל פגיעה מסוימת.

למה אני חושב כך?
כי נתניהו חושב כך. והוא יודע לקרוא את הציבור הישראלי הרבה יותר טוב מכולם.
האם זה אומר שנתניהו עומד לקראת מפלה?
לא בהכרח. נתניהו נמצא כבר כמה צעדים לפני כולם, מנהל קמפיין אגרסיבי וחכם שמשכנע רבים ששוחד זה בעצם סבבה, כי גם לפיד חבר של נוני, חביתה מכינים בלי ביצים חזירים עפים בשמיים וגם: "תראו! סמולנים!".

תוצאת תמונה עבור נתניהו חביתה בלי ביצה

 

בני בני

סוגיה מעניינת אחרת שהמעטתי בחשיבותה היא בני גנץ. לפני ארבעה שבועות, כתבתי ש"אני לא מזהה בו כישרון פוליטי, כריזמה מהפנטת או אפילו מוטיבציה יוקדת להיות ראש ממשלה". אז טעיתי. בחודש האחרון גנץ מתנהל בחוכמה רבה הרבה יותר ממה שהנחתי. הוא הדגים עצבים של ברזל מול הבוז שהופגן כלפיו לאורך שבועות של שתיקה. הוא יצר הייפ נהדר וגרם לכל מהדורות החדשות לשדר בזמן שיא את הנאום שבוצע כמעט ללא רבב. בינתיים, הוא מתנהל עם כמעט אפס טעויות.

תוצאת תמונה עבור בני גנץ

האסטרטגיה די ברורה – הא מקיף את עצמו ב"ימנים סימפטיים", כאלה שהציבור הליברלי יכול בכיף להצביע בעבורם ("הצבעה אסטרטגית, למען המטרה"), ובו זמנית לקחת כמה קולות ליכודניקים אבודים. הוא לא המציא את הגלגל, אבל הוא יצר מותג הרבה יותר מרענן מהמותג של יאיר לפיד.
לפי תוצאות הסקרים מהשבוע, הוא זינק בכ- 10 מנדטים. את רובם הוא לקח מלפיד וממפלגת העבודה, אבל יש לשים לב ש- 2-3 מנדטים גם עברו מליברמן, אורלי לוי וכחלון. וזה הישג משמעותי ביותר, שאם יישמר, יקטין את הסיכוי של נתניהו להיבחר ברוב שיספיק לו כדי להטות את התהליך המשפטי. בינתיים נראה שגנץ דוהר בקלילות לתפקיד שר הביטחון של נתניהו.
הדיבורים על חיבור אפשרי בין גנץ ללפיד לדעתי לא ריאליים. לפיד בחיים לא יוותר על ההובלה, וטוב שכך. אני לא רואה שום תועלת בחיבור שכזה. אפילו אם בטווח הארוך הוא יביא ליתרון על פני הליכוד. איחוד כזה עלול לדחוף את מרצ ואפילו את מפלגת העבודה אל מתחת לאחוז החסימה, וכמובן יוביל לחיבורים מקבילים בצד השני – "הליכוד החדש"?  או אולי אפילו – "הליכוד החדש ביתנו"?

שימו לב ל- 20 בפברואר (2)

סוגיה מעניינת נוספת היא לגבי המפלגות הקטנות. נכון לתמונת הסקרים הנוכחית, ליברמן, מרצ, כחלון, אורלי לוי, הבית היהודי ולבני עומדים מתחת או על סף אחוז החסימה. המשמעות היא שנכון לעכשיו התוצאות עשויות להיות מאוד לא צפויות. בתרחיש שבו גם ליברמן, גם כחלון, וגם הבית היהודי מקבלים כולן, קול אחד פחות מהסף של אחוז החסימה וכל השאר עוברות, יש סיכוי אפילו למהפך שלטוני. במקרה הפוך, בו מרצ, התנועה ואורלי לוי לא עוברים את אחוז החסימה, לנתניהו יש סיכוי להשיג קואליציה של 61 חברי כנסת אפילו ללא כחלון ולהחריב, ביתר קלות את שלטון החוק בישראל.

ה- 20 בפברואר הא מועד סגירת הרשימות. השאלה העיקרית שתתברר עד אז היא לא אם לפיד וגנץ יתאחדו (הם לא, וגם אם כן, זה לא באמת ישפיע). מה שחשוב הוא מה יהיה עם המפלגות הקטנות?
ובכן, נתחיל בבית היהודי. אל תדאגו להם. בצלאל סמוטריץ' הכהניסט האלים כבר השתלט על מפלגת האיחוד הלאומי, וככל הנראה יעמוד גם בראשות הבית היהודי. כמו כן, ישנם כ- 2-3 מנדטים של גזענים חשוכים ואלימים אף יותר שהצביעו ב- 2015 לאיחוד המרגש בין אלי ישי ובין מנהיגי ארגון הטרור "להב"ה ובין פעילי כ"ך. סמוטריץ' לא יאפשר לכל כך הרבה קולות של גזענים חשוכים ללכת לאיבוד. צפו בקרוב לאיחוד מרגש מודל 2019. ה"בית היהודי" יהפוך ל"בית הכהניסטי"- ביתם החם של כ- 5-6 מנדטים ומיטב האנשים שאני מתבייש לחלוק איתם זהות אתנית.

מה לגבי ליברמן? זה באמת יהיה מעניין. השאלה היא בעיקר דמוגרפית. האם נותרו יותר מארבעה מנדטים של פנסיונרים עולי חבר המדינות? לדעתי כן. תוחלת החיים הגבוהה בישראל תבטיח לו לא פחות מ- 5 מנדטים.
מה עם כחלון?
הוא באמת בסכנה. כל הקולות שלקח מהליכוד כבר נשתו על ידי נתניהו. הוא נותר עם מספר גבולי של קולות. הוא מאוד לא רוצה לחזור לליכוד, אבל יכול להיות שלא תהיה לו ברירה. אם יתאחד עם הליכוד, זה רע מאוד לכל מי ששלטון החוק מעניין אותו.

אצל אורלי לוי המצב הרבה יותר מסובך. מסתמן שגם היא לא תעבור את אחוז החסימה – מה שיותיר בפניה רק את האפשרות להתחבר למפלגה אחרת? לאן תתחבר? זה מאוד פשוט – לגנץ. זו האופציה היחידה העומדת ברשותה, שכן לפי חוק, היא לא רשאית להתחבר למפלגה קיימת. זו אחת הסנקציות שהוטלו עליה בגין פרישתה מישראל ביתנו. לא נראה לי שהיא רוצה להתחבר, אבל לדעתי לא תהיה לה ברירה. ואלו כמובן חדשות טובות. עדיף שקולותיה יחנו אצל גנץ מאשר שילכו לאיבוד. הבעיה היא שאיחוד אפשרי בין גנץ ללפיד יכשיל את האיחוד עם אורלי לוי. שוב, הסיבה היא אותה סנקציה בגין ההתפלגות מישראל ביתנו. "יש עתיד" היא מפלגה קיימת. וזוהי עוד סיבה לא לתמוך בחיבור המטופש בין לפיד לגנץ.

מרצ – אצלם זה כבר "דה ז'ה וו". בכל מערכת בחירות מגיע המועמד הנוצץ שמושך את כל הקולות הליברליים, וברגע האחרון ראשת מרצ יוצאת בקמפיין "גוועלד" לשמאלנים שיחזרו הביתה פן ייחרב. זה בדיוק מה שיקרה הפעם. וכמו בכל הפעמים הקודמות, זה יספיק.

מה עם לבני?
היא במצב הקשה מכולם. היא אפילו לא קרובה לעבור את אחוז החסימה. ובזכות כישוריה הפוליטיים היא הצליחה לגרום למצב שאפילו שהיא מחזיקה בתמיכה של כשני מנדטים, והיא תשמח לגייס אותם למי שיחפוץ תמורת שריון צנוע, אף אחד לא רוצה בה. לפיד מפחד מהתדמית ה"שמאלנית" שלה, שלא תבוא לו טוב עם תמונתו המפורסמת – זו עם הטלית בכותל. גם גנץ ממש לא צריך אותה. לכאורה מתבקש שהיא תצטרף למרצ. זה יהיה win win לשניהם. אלא שלבני עם עברה הבית"רי תתקשה ללכת על כזה חיבור. אם היא לא תפתיע ותשנה את דעתה, היא ככל הנראה תפרוש ב- 20 בפברואר.

שימו לב ל- 5 בפברואר

זהו לא סתם תאריך אלא מועד הפריימריז לליכוד. יש כאלו שיקראו לו "הבחירות האמיתיות". שכן, זה המקום בו ייקבע אילו מהדמויות הגרוטסקיות ביותר מ"ארץ נהדרת" ימשיכו לעונה הבאה ואילו יישלחו לפח הזבל של ההסיטוריה.

טוב, אולי זה פחות חשוב. השאלה המעניינת יותר היא אם גדעון סער יצליח להתגבר על מאמציו הכבירים של נתניהו למנוע ממנו קולות ולהתברג במקום גבוה ברשימה. אם יצליח, ואם נתניהו אכן יודח מתפקיד ראש הממשלה, הרשו לי להמר על גדעון סער כראש הממשלה הבא אחרי נתניהו. אם סער ייכשל, יהיה מעניין לראות אילו מהח"כים כן יצליחו להמריא כלפי מעלה. זה מבחן אש ראשון לקראת קרב הירושה.

ויש עוד עניינים. אחד מהם, באופן תמוה כמעט ולא מדווח בתקשורת, הוא הסאגה סביב ה"ליכודניקים החדשים". קבוצת לחץ של צעירים ליברלים שהתפקדו לליכוד במטרה לשנות את אופיו ולהטות אותו חזרה למקורותיו הליברליים השורשיים. קבוצה זו מונה כ- 15,000 מתפקדים, מתוכם כ- 8,000 עברו את זמן האכשרה ויכולים להצביע. הליכודניקים החדשים מריצים שישה מועמדים מטעמם ברשימה הארצית לפריימריז של הליכוד.
אלא שעסקני הליכוד, בשיתוף עם בית הדין והגוף המשפטי של הליכוד מנהלים מלחמה לא הוגנת, מכוערת, אנטי דמוקרטית ולא חוקית בעליל כנגדם.
השיא הגרוטסקי הגיע השבוע לשיאו כאשר כל המועמדים של הליכודניקים החדשים הודחו מהתנועה בנימוק של חוסר נאמנות. העדויות: "סטטוסים ישנים בפייסבוק".
כמו כן, הליכוד "איבד" טפסים של כ- 1,000 מתפקדים ונכון לעכשיו, מסרב להוסיף אותם לרשימת המצביעים.

כרגע, מסתמן שאחרי שיינתן פסק הדין של הערעור לבית הדין של התנועה, רק אחד מבין השישה יורשה להתמודד. הכל יתברר סופית בשבוע הבא, ככל הנראה בבית המשפט העליון. אם זה יגיע לשם, אני משער שכולם יורשו לבסוף להתמודד. אבל מי יודע? כבר הופתעתי כמה פעמים בעניינים האלה.
וזה לא צפוי להסתיים שם. גם אם אכן יתמודדו, אני צופה שקשיים נוספים יצוצו, הפתקים שלהם "ייעלמו", קולותיהם לא ייספרו. בקיצור… תהיה "דמוקרטיה"…

גם מעבר לעניין הפרוצדורלי, יש פה סוגיה מאוד מעניינת. המתמודדת הצעירה, הדר וייסמן, היא בעלת הסיכוי הטוב מכולם. היא מתמודדת על משבצת הצעירים – מקום 32. בשנה שעברה אורן חזן זכה במשבצת זו עם פחות מ- 6,000 קולות. לליכודניקים החדשים יש 8,000 לטענתם.
גם יתר המתמודדים עשויים להתברג בעשיריה הרביעית, לכאורה מקומות לא ריאליים. אבל יש לזכור שנתניהו מכוון ל- 40 מנדטים. אם נתניהו אכן יצליח להפיל את כחלון, הבית היהודי וליברמן אל מתחת לאחוז החסימה, לגרוף על חשבונם כ- 40 מנדטים רק כדי לגלות כי חלק מאותם מנדטים יהיו ליכודניקים חדשים אשר לא יאפשרו לו לבצע את זממו במערכת המשפט, זה יהיה מאד מעניין.
בינתיים זהו תרחיש דמיוני לחלוטין, אבל אם נמשיך במשחק הספקולטיבי, ניתן לשער שבתרחיש כזה, נתניהו יבחין מראש בסכנה, ועוד לפני סגירת הרשימות ב- 20 בפבוראר, יתחנן להתאחד עם כחלון, הבית היהודי וליברמן. הוא יציע להם הצעות מפליגות. הוא יוותר על כל העשיריה הרביעית של הליכוד ואולי על חלק מהחמישית, רק כדי לשריין את המועמדים של בנט וכחלון לדחוק את הליכודניקים החדשים למטה – למקומות לא ריאליים ברשימה…

2 תגובות

2 תגובות לפוסט “בחירות 2019 – תמונת מצב מעודכנת”

  1. דנהבתאריך 02 פבר 2019 בשעה 1:47

    תודה על עוד פוסט מרתק וכתוב היטב! בכל פעם שאני רואה שיש עדכון, אני ממש שמחה. 🙂

    כמו תמיד, הפוסט מעורר מחשבה ועושה סדר בראש.

    אגב, אהבתי מאוד את "למה אני חושב כך? כי נתניהו חושב כך. והוא יודע…" וכו' (ושתי שורות אח"כ – נקרעתי מצחוק מהדוגמאות). זה היה שימוש מאוד מוצלח באמצעים רטוריים אפקטיביים למיניהם (כולל ירידת השורה). כן, אני יודעת שהערות מהזווית הזאת הן לא קשורות לפוליטיקה, אבל מה אעשה – זה המקצוע שלי. 😉

  2. ליאורה ISRAELבתאריך 02 פבר 2019 בשעה 10:40

    ניתוח מאד מעניין ולצערי גם מייאש….

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏