פבר 13 2009

אז היו בחירות… מה עכשיו?

מאת: בשעה 10:23 נושאים: כללי,פוליטיקה

אני שמח באופן יחסי מתוצאות הבחירות. לא. אני לא אומר שתוצאות הבחירות יביאו לממשלה טובה וחזקה שתניע במשהו, פיתרון כלשהו, לבעיה כלשהי. להיפך, הממשלה הבאה ככל הנראה תתחרה עם ממשלת ברק וממשלת ביבי הראשונה, לתואר הממשלה הגרועה ביותר בתולדות המדינה. בפוסט הקודם הסברתי למה, מראש, לא היה סיכוי להקמת ממשלה שלא תסבול משיתוק מדיני. לפיכך, החלטתי להצביע באופן שיערער עד כמה שניתן את יציבותה של הממשלה. העובדה שקדימה קיבלה מנדט אחד יותר מהליכוד הוא בונוס נחמד אשר יערער עוד יותר את הלגיטימיות של הממשלה הבאה.
לשמחתי, מפלגת העבודה לא תוכל לתרום יציבות לממשלת שיתוק. מספר המנדטים המועט שקיבלה מחייבים אותה לשבת באופוזיציה. כך שמבין ארבעת האפשרויות שהצגתי בפוסט הקודם נותרו שתיים בלבד:
ממשלת שיתוק ב':  ממשלת ליכוד, ליברמן, שס וציונות דתית. ממשלה זו תסבול מעימותים רבים בין ליברמן לנתניהו אשר יביאו לשיתוק מדיני מוחלט. בממשלה זו לכל מפלגה תהיה יכולת להפיל את הממשלה כך שגם בנושאים אחרים יהיה קשה לקדם כל נושא. שס תמנע מכל רפורמה כלכלית להתקדם. אובאמה ואירופה יפעילו לחץ. לסיכום, ממשלה זו תגרום לנתניהו, מהר מאוד, להתגעגע לימיו באופוזיציה.
ממשלת שיתוק לאומית: הליכוד, קדימה ושאר ירקות. כמובן שנתניהו יהיה ראש הממשלה במקרה זה, ללא רוטציה. "שאר הירקות" לא חשובים, מכיוון שיציבות הממשלה תהיה תלויה אך ורק במפלגת קדימה. קדימה תפיל את הממשלה בעיתוי הנוח לה. ממשלה זו תהיה ממשלת שיתוק מדיני. אבל, קיימת סבירות שהיא תוכל לקדם נושאים כלכליים חברתיים. בעיקר, בגלל אי התלות בשס ובציונות הדתית.
על הנייר, קיימת בעתיד, אפשרות שלישית. במקרה של פיצול בקדימה (פיצול מחייב נטישת 10 ח"כים לפחות) עשויים חכ"ים אלו לפרוש לליכוד ולחזק את ממשלת שיתוק ב'. במקרה זה תתבטל התלות בש"ס ובציונות הדתית. בכף ממשלת שיתוק ב', תמשיך לסבול משיתוק מדיני, אבל לפחות תוכל לקדם נושאים חברתיים וכלכליים. קשה לי כרגע להעריך את הסבירות של פיצול כזה. ההצלחה היחסית של קדימה בבחירות מחלישה את הסבירות לפיצול הזה.
לדעתי נתניהו יגבש, קודם כל, את האפשרות הראשונה. לאחר שישלים את המלאכה (הלא פשוטה) של ניסוח ההסכמים הקואליציוניים שיביאו להרכבת ממשלת שיתוק ב', הוא יפנה לקדימה ויבקש מהם להצטרף. קדימה תיאלץ להכריע, אם היא מעדיפה למנוע את ממשלת שיתוק ב' ולהצטרף או להישאר באופוזיציה ולבנות את כוחה. לבני, כמובן תתמוך בהישארות באופוזיציה. לעומתה, צחי הנגבי וכל הרוחמות למיניהן יעדיפו להצטרף ולשבת בממשלה. המאבק הפנימי בקדימה יכריע, בעצם, את אופי הממשלה הבאה.
בכל מקרה, קשה לי להאמין שהממשלה הבאה תאריך ימים מעבר לשנתיים. אם תוקם ממשלת שיתוק ב' קשה לי לראות את נתניהו נבחר שוב בבחירות שלאחר מכן. ממשלת שיתוק לאומית עדיפה לנתניהו בטווח הארוך.
נושא אחר שנמצא כיום על הפרק הוא שינוי שיטת הממשל. נחיצות שינוי זה ברורה לכל המערכת הפוליטית.  במסגרת ממשלת שיתוק ב', שס והציונות הדתית לא יאפשרו שום שינוי שעלול להביא להיחלשות המפלגות הקטנות. לעומת זאת, קיים סיכוי שממשלת השיתוק הלאומית תביא לשינוי שיטת הממשל.
בכל מקרה אנחנו לקראת שנה-שנתיים לא קלות. ישראל תאבד את הפופולאריות שלה באירופה וארצות הברית. כולנו נחזור, בקרוב, לשנוא את נתניהו כפי ששנאנו אותו ב- 99. נתניהו, אמנם, הפיק לקחים מאז, אבל לא תהיה לו ברירה והוא ייאלץ להשניא את עצמו על הציבור כדי לתמרן דרכו בכל ממשלה שיבחר להקים.

יהיה מעניין…

3 תגובות

3 תגובות לפוסט “אז היו בחירות… מה עכשיו?”

  1. פריץ ISRAELבתאריך 13 פבר 2009 בשעה 11:35

    אני כלל לא בטוח שמפלגת העבודה צריכה לשבת באופוזיציה. ראשית, היו רמיזות מצד נתניהו שהוא מוכן לתת את תיק הבטחון לברק. שנית, עבור העבודה לשבת באופוזיציה עם קדימה, פירושה לחסות בצל גדול באותה מידה כמו הליכוד בקואליציה. ברק לא יוכל לקבל את הבמה הפוליטית שהוא מייחל לה.

    לכן, אפשרית בעיני ממשלת ישראל ביתנו-ליכוד-עבודה, שהיא סוג של ממשלת שיתוק ב', אך תוכל לשנות את שיטת הממשל ולקדם רפורמות חברתיות. ליברמן כשר הפנים יוכל לקדם בחשאי את ההכנות לטרנספר הגדול שלו ובגלוי לקדם את כל שאר הנושאים הלא-מדיניים. ברק יקבל יד חופשית יותר בבטחון.

  2. admin ISRAELבתאריך 13 פבר 2009 בשעה 17:38

    על הנייר זו אפשרות. אבל קשה לי לראות את ברק משכנע את חבריו למפלגה להצטרף לממשלה. אפילו השר הנצחי, בנימין בן אליעזר, מעדיף לשבת באופוזיציה. גם באופוזיציה תהיה לברק בעיה להתבלט. היא תיאלץ להיאבק מול קדימה על עוצמת ההתנגדות. מה שרק מבטיח אופוזיציה לוחמנית במיוחד.

  3. […] אני פחות גאה להכריז, שאחרי פרסום תוצאות הבחירות פרסמתי פוסט נוסף, בו עדכנתי את התחזית וצפיתי שדווקא ממשלת שיתוק ב' […]

כתובת טרקבק | RSS תגובות

השארת תגובות

FireStats icon ‏מריץ FireStats‏